Ana sayfa Hosting Hosting ve Sunucular

Hosting ve Sunucular

204
0
PAYLAŞ

Nasıl Bir Hosting veya Sunucu Kiralamalıyım?

Bu soruya şu şekilde soru sorabilriiz. Nasıl bir web sitesi yapacaksınız?

Öncelikle belirtmek isterim ki barındırma anlamı olarak hosting veya sunucu ikisi de aynı anlama gelebilir. Bu makalemde sunucu olarak bahsedeceğim.

Sunucular kaça ayrılır?

Fiziksel ve Cloud Sunucular

Fiziksel Sunucu: Adı üstünde fiziksel elle görülebilen dokunulabilen sunuculardır. Bu sunucunun avantajı çoktur ve fiziksel olarak kiralanabilen veya kendinizin de yapabileceği bir sunucu tipidir. Bu sunucuyu kiralamak daha mantıklıdır. Tabi kide kendiniz de kurabilirsiniz ancak babanız yada kendinizin çok iyi bir bütçesi olmalıdır. Yoksa deveye hendek atlatırsınız bin dereden su getirirsiniz ve verim alamayabilirsiniz.

Sebebi ise bir çok marka var ancak bu sunucuları kiralamak daha mantıklı. Çok büyük firmalar bu sunucular için yatırım yapıp meslek haline getirilmiştir sunucu kiralamak. Fiziksel sunucuyu da bir çok hosting firmasından kiralayarak daha kar elde edebilirsiniz. Ancak dikkat edin güvenilir bir firmadan kiralayın yoksa size fiziksel diye bulut(cloud) veya paylaşımlı web hosting satabilirler.

Cloud Sunucu: Adından da anlaşılacağı gibi “CLOUD” yani bulut sunucu olarak geçen cloud sunucu fiziksel olmayan web tabanında açılan bir alana denir. Bu sunucu işinizi bir hayli görecektir. Fiziksele nazaran daha uygun maliyetli ve bir o kadarda kullanışlıdır. En azından paylaşımlı web hostinglerden daha çok kat kat verim alabilirsiniz.

Paylaşımlı Web Hosting: Bu tarz sunucular da yukarıda bahsettiğim iki konu üzerinden de yapılabilir. Örnek vereyim; bir fiziksel sunucumuz var hafızası 1 TB diyelim. Bu 1 TB olan belleğimizi bölüyorlar. 5 Tane hesaba bölelim mesela. Ne yaptı? Tanesi 200’er MB’dan total de 1 TB sunucumuz oldu. Artık bunu 5 kişiye satabiliriz. Eee hoca paylaşımlı aldık ama bana verilen şifrede başkalarının dosyaları yok? Tabi olmaz kaynakları tek tüketirsiniz ama birbirinizi farklı kullanıcıdan tek bilgisayarı yönetirsiniz. Sana verilen alana sahip olursun.

Daha detaylı da anlatılacaktır arkadaşlar. Ancak şimdilik bu kadarı baki. Daha çok bilgi ve bilgi değerinde ki önemli makaleleri web sitemiz de bulabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here